Lonżowanie na 2 linach. Praca z koniem na różnych poziomach zaawansowania. Warsztaty praktyczne

Podczas warsztatów poznacie w praktyce pracę z koniem z ziemi na 2 linach (lonżach). Prawidłowa praca z ziemi jest bardzo wartościowa, nie tylko dla młodych koni, które dopiero zaczynają karierę pod siodłem, ale dla każdego konia, na każdym etapie zaawansowania.

Praca z koniem na 2 linach - to zdrowa alternatywa dla klasycznego lonżowania na 1 lonży.

Praca na 2 linach daje świetne możliwości pracy konia w równowadze, w odpowiednim wygięciu, prawidłowym obciążeniu poszczególnych partii ciała, mięśni i stawów, symetryczny ruch w obie strony, pozwala też na precyzyjne prowadzenie konia, tam gdzie chcemy i w odpowiednim tempie. Daje nam możliwość gimnastyki i nauki: skręcania, cofania, pracy na „ósemkach”, drągach, naukę płynnych przejść w dół, a na poziomie 2 warsztatów m.in. naukę chodów bocznych i lotnej zmiany nogi w galopie.

Na zdjęciu powyżej młody surowy koń – początek pracy na 2 linach, koń w rozluźnieniu i prawidłowym ustawieniu, chętnie i z impulsem poruszający się do przodu, praca na dragach.


Dzięki używaniu 2 lin unikamy istotnych zagrożeń powodowanych przez lonżowanie na 1 lonży, jak: odwrotne ustawienie kręgosłupa konia, ustawienie głowy na zewnątrz, krzyżowanie w galopie, odwrotne ustawienie miednicy i wypadanie miednicy na zewnątrz w ruchu, które mogą prowadzić do bólu, uszkodzeń więzadeł, ścięgien i mięśni. Wykorzystując urozmaicone ćwiczenia podczas sesji treningowej unikamy też nudy, a zyskujemy koncentrację i zaangażowanie konia.

Na zdjęciu powyżej młody surowy koń – początek pracy z ziemi, przygotowanie do pracy pod siodłem. Pierwsze treningi na 2 linach – widać prawidłowe ustawienie konia i wygięcie zgodnie z ruchem, koń w rozluźnieniu, spokojny i zrelaksowany, mimo, że jest pierwszy raz w życiu na hali, której nie zna.


Prawidłowy i regularny trening z koniem z ziemi:

- pomaga osiągnąć rozluźnienie, elastyczność i rytmiczny ruch

- pomaga osiągnąć impuls i równowagę konia w ruchu

- wzmacnia prawidłową pracę grzbietu i zadu

- uczy konia nowych różnorodnych ćwiczeń, m.in cofanie, płynne przejścia pomiędzy chodami, zatrzymania, cofanie, skręty i zmiany kierunku, ugięcia, a nawet wstęp do chodów bocznych, czy lotna zmiana nogi w galopie

- wspomaga harmonijne budowanie mięśni i kondycji konia

- buduje zaufanie, koncentrację i współpracę

- jest zdrowym treningiem bez obciążania grzbietu jeźdźcem


Podczas warsztatów szczegółowo pokazane zostaną:

- technika pracy na kantarze Dually i 2 linach w kontekście reakcji zwrotnej na nacisk

- przygotowanie, wprowadzenie i używanie sprzętu

- nauka prowadzenia po prostej i cofania po prostej

- nauka zgięć i skrętów

- podstawy prawidłowej pracy z ziemi naszym ciałem

- praktyczna nauka pracy z koniem na 2 lonżach


Na zdjeciu powyżej praca z doświadczonym koniem w galopie i lotna zmiana nogi – prawidłowe ustawienie konia i wygięcie zgodne z ruchem.


Na zdjęciu powyżej praca z doświadczonym koniem – lotna zmiana nogi w galopie. Poziom 2 warsztatów.


Prawidłowa praca naszym ciałem - to wstęp do sukcesu

Pracując z koniem z ziemi musimy mieć świadomość jak prawidłowo pracować naszym ciałem. Nasza komunikacja body language musi być spójna i konsekwentna, aby przekazywać koniowi jasne, zrozumiałe komunikaty.


Te warsztaty dadzą Wam praktyczne umiejętności i wiedzę o prawidłowej dla rozwoju konia pracy z ziemi. Sprawią, że i Wy i koń zaczniecie mieć radość, dobrą zabawę i satysfakcję z pracy z ziemi, a nuda już nigdy nie będzie Wam towarzyszyć. Warsztaty dadzą Wam praktyczną wiedzę niezbędną do osiągania sukcesów w każdej dyscyplinie jeździeckiej od rekreacji po duży sport. Można to osiągnąć tylko podczas zajęć praktycznych.

Na zdjęciu powyżej nauka cofania po prostej z początkującym uczestnikiem warsztatów.


Warsztaty odbywają się na 2 poziomach zaawansowania:

poziom 1 – 2 dni

poziom 2 – 2 dni

Warsztaty w małych grupach, ok. 90% czasu to zajęcia praktyczne.

Zapewniamy konie do pracy, można też przyjechać z własnym.

Zapraszam!