Podstawy psychologii koni w praktyce dla jeźdźców. Jak trenować konia, aby osiągnąć sukces i zaufanie.

Szkolenie i warsztaty praktyczne 2 dni

Wielu właścicieli, jeźdźców i trenerów zadaje sobie pytanie, jak pracować z końmi, jak je trenować, aby koń uczył się i robił postępy. Jak uniknąć rutyny i nudy podczas treningu, które mogą stać się zabójcze i zniechęcić konia do pracy. Jak zachować i uważność i koncentrację konia na nas i na proponowanych ćwiczeniach. Jak w końcu uniknąć błędów, stresu, nerwowości dla obu partnerów w tym procesie - konia i człowieka.

Sukces na każdym polu przyjdzie o wiele łatwiej i szybciej jeśli będziemy skutecznie komunikować się z koniem, czyli jeśli poszerzymy naszą wiedzę z podstaw psychologii i behawioryzmu koni i poznamy ich wrodzone zachowania, ale też nauczymy się tej komunikacji w praktyce.

Konie uczą się bardzo szybko, w mgnieniu oka przyswajają nowe zadania, zarówno te dobre, jak i te złe. Wynika to z ich naturalnych wrodzonych predyspozycji i z milionów lat ewolucji i konieczności przystosowania się do środowiska. To od nas zależy, czy nauczymy konia korzystnych zachowań, czy też z powodu naszej błędnej, czy spóźnionej reakcji - nauczymy konia czegoś zupełnie innego, niż chcieliśmy. To dotyczy zarówno szeroko pojętej obsługi i obcowania z końmi, jak i treningu. Również niezmiernie ważne jest, abyśmy uczciwie spojrzeli na samych siebie, na naszą wiedzę i nasze umiejętności, abyśmy widzieli nasze własne zachowanie, emocje, reakcje i umiejętności. Większość złych zachowań konia, których nie chcemy, które są bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne – zostało ukształtowanych przez ludzi, najczęściej właścicieli i opiekunów - jakie są tego przyczyny i jak to zmienić?

Podczas szkolenia dowiecie się m.in:

- O naturze koni - czyli o czym musimy zawsze pamiętać.

- Grzechy główne, jakie popełniamy wobec koni.

- Co to znaczy skuteczna komunikacja z koniem? I po co nam to.

- Czy zdajemy sobie sprawę z tego, co komunikujemy nieświadomie własnym ciałem (body language w praktyce).

- Co koń chce nam powiedzieć - nauczymy się obserwować mowę ciała koni w praktyce.

- Jak trenować konia. Jak nagradzać, aby zrozumiał, że to jest nagroda?

- Jakich kar możemy używać, aby koń zrozumiał, że to zachowanie nie jest dobre, jednocześnie nie zadając mu bólu?

- Co zrobić, aby koń stał się ufnym, chętnym do pracy, skupionym i zaangażowanym partnerem w każdej dyscyplinie jeździeckiej?

- Jak dobrze przygotować plan treningowy?

- I przede wszystkim jak to zrobić, aby osiągnąć nasze cele i jednocześnie, aby człowiek i koń mieli z tego radość i satysfakcję?

- Jak uniknąć nerwowości i stresu? Praca własnym oddechem w praktyce.

Nigdy w procesie uczenia nie może być miejsca na ból, stres i przymus. Dlaczego? Bo kiedy koń czuje ból i stres - jego zdolność uczenia się dramatycznie spada, koń wchodzi w stan „walki o życie”, nie przyswaja nowej wiedzy w tym czasie.

O tym wszystkim dowiecie się podczas szkolenia, już niebawem! Szkolenie jest skierowane jest do wszystkich osób, które trenują konie, są właścicielami, jeźdźcami, opiekunami, lub miłośnikami koni, na każdym etapie zaawansowania.
Zapraszam!